De mindemellett azért a művekről sem feledkezem el, hiszen ezek is nagyban számítanak (Sőt!). Nem feltétlen kell az író, költő minden munkáját elolvasnom ahhoz, hogy kedvencnek nevezhessem. Elég ahhoz akár két mű is - már abból meg tudom állapítani, hogy írásaival mennyire képes megérinteni; mennyire érdemes tovább és direktbe keresgélnem a műveit. - mert a kedvenc írósághoz bizony ez is hozzátartozik, hogy akkor a könyvesboltok, könyvtárak polcain sokszor direkt rákeresek x.y. egyéb műveire is.. Csak mert szeretem. - Hogy ily' módon és ilyen mértékben felfigyeljek valakire, nagyon fontos nálam a mondanivaló, illetve hogy azt mennyire újszerűen és frissen képes megközelíteni; de ott van még a határtalan fantázia is, ami ha kellően ötletes, rögtön képes megnyerni magának. Emellett fontos még a jó humor is, vagy akár a -beszippantós, fotelba szegezős - hangulat, a nyelvi leleményesség, a minél ötletesebb képiesség, és hát biztos még van egy csomó minden, amivel le lehet venni rögtön a lábamról, de most hirtelen csak ezek jutottak eszembe. - lehet, nem ennyire hirtelen felindulásból kellett volna megírnom ezt a posztot, hanem kicsit még agyalgathattam volna rajta... -
És akkor kik is az én kedvenceim?

Amit olvastam tőle:
Emily Dickinson versei Károlyi Amy fordításában

Amit olvastam tőle:
mind a hét HP-kötet

Amit olvastam tőle:
A kék kastély
Anne otthonra talál
Anne az élet iskolájában
Anne új vizekre evez
Anne válaszúton

Amit olvastam tőle:
Saját szoba
Flush

Eddig olvastam tőle:
A klastrom titka
Büszkeség és balítélet
Meggyőző érvek
Emma

Kosáryné Réz Lola szerintem a legnőibb magyar női író. Olykor bájosan naiv, máskor meg fájdalmasan szívszorító írásai rögtön megérintenek már az első oldalaknál. S emellett olyan gyönyörűen bánik a nyelvvel, hogy szinte iszom a szavait. Mindig annyira elbűvöl.
Eddig olvastam tőle:
Porszem a napsugárban
Különös ismertetőjele: nincs
Vén diák
Egy hordó bor
Filoména

Eddig olvastam tőle:
Gyűrűk Ura-trilógia
A hobbit
A sonkádi Egyed gazda
A szilmarilok

P. G. Wodehouse az egyik legjobb ellenszer szomorkodás ellen. Földön fetrengősen hahotázósak a történetei, és külön öröm, hogy az esetek nagy részében igen kiváló és ötletes magyarítókat kaptak kötetei, így szóviccei, nyelvi leleményei tök jól működnek nálunk is.
Imádom az angol humort, Bertie Wooster-t meg különösen - bár tudom, sokan Jeeves -pártiak -. Szorgosan gyarapítom a Wodehouse-gyűjteményem, és alig várom, hogy tökéletesen elwodehouseozítsam magam.
Eddig olvastam tőle:
Halihó, Jeeves!
Folytassa, Jeeves!
Megőrült, Jeeves!
(de persze, lehet hogy vannak még mások is, de momentán ők jutottak most eszembe. Eh - ebből simán látható mekkora nálam a nőuralom.)
5 megjegyzés:
Nos, e tekintetben nem teljes közöttünk a szinkronicitás, de annyi baj legyen:))
Kosárynétól én még csak a Filoménát olvastam, majd a tetralógiáját kellene elfogyasztani, de igencsak könyvtárból lesz, nem olcsó mulatság...
Wodehouste-tól szintén csak egyet olvastam, de jókat derültem rajta, ha legközelebb sorra kerül, az általad olvasottak közül fogok választani:)
Jaj, Emily Dickinson-t milyen régóta akarok olvasni *-* Tudod, majd egyszer-kategória...
Austennel viszont nem vagyok kompetens, sajnálom. A BB-t annakidején nagyon szerettem, de A klastrom kétszer is utálatos volt nekem, az ÉÉ-ből 30 oldalt olvastam, de nem nagyon tetszett.
"elwodehouseozítsam magam"
Ez epic! :-) Olyan jó, hogy említetted Emily Dickinsont, mert bár nem sok versét olvastam, de az egyetemen az amerikai irodalom egyik tanára hatalmas Dickinson-rajongó volt, és olyan szépen beszélt róla, hogy nem lehetett nem imádni.
@Amadea: Ó, meg Kosárynétól a Különös ismertetőjele:nincs -et is feltétlenül el kell olvasnod, az is olyan gyönyörű könyv - és nem annyira fájdalmas, mint a Filoména. Ahan, a Tetralógia nekem is tervben van, én már két részét meg is vettem, remélem a nyáron majd el tudom kezdeni.
Wodehouse-tól én a Megőrült, Jeeves!-et ajánlom, már nem emlékszem ki volt a magyarítója, de csillagos ötös munkát végzett vele, nagyon hahotázós regény :-)
Igen, Austen -nal legalább annyian nem jönnek ki jól, mint ahányan szeretik. Én most A Mansfieldi kastélyt olvasom tőle, és megint tök jókat kacarászok :-DD De nálam is a BB az etalon :-)
@Bridge: Nyehehe :-D
Ó, Emily Dickinson tényleg csodás - és komolyan, már megint tökre irigyellek (de azt hiszem ezt már kezded megszokni), hogy milyen jófej tanáraid voltak neked. Nálunk nemhogy senki nem volt Dickinson-rajongó, de még csak szóba se került a neve öt év alatt...
Óóó, Emily Dickinson! *.* Őt én is nagyon szeretem, és ne aggódj, az egyetemen még én sem hallottam róla, éljen az önszorgalom!:) Montgomery-Austen-Rowling hármas nálam is megvan, de már meg sem lepődök!:) Szégyellem magam,de Wodehouse nálam eddig kimaradt, ahogy Kosáryné Réz Lola is (bár a neve nagyon tetszik!)... Tolkien van itthon, de még mindig nem mertem belevágni A gyűrűk urába, kicsit félek tőle, Virginia Woolf könyveivel meg éppen barátkozós fázisban vagyok, A világítótorony megvolt, most tervben van a Flush meg Mrs. Dalloway is... még jó, hogy egyszer lesz nyár is!:))
@Diamant: Ó, Kosárynét tutira imádni fogod, én ezt már most megmondom Neked :-) Meg Wodehouse-t is.
Tolkien-tól ne félj, teljesen magával ragadja az embert, az a három kötet meg se fog kottyanni. :-) De tényleg. Sokan mondják hogy így vontatott meg úgy vontatott, de szerintem egyáltalán nem. Oké, tény, hogy lassabban folydogál a cselekmény, mint őőőő.... mondjuk egy képregénynél :-D de nem vészes. :-)
És ó, ó!! Woolf-tól olvasd majd el a Saját szobát, tisztára odaleszel tőle :-) (meg a Flush is tök jó, a Mrs. Dalloway még nálam is tervben van :-) )
Megjegyzés küldése