A blogolás tíz éve alatt számtalan kalandot megéltem, amelyet az elolvasott könyveimnek köszönhetek. Voltam fejvadász, nyomozó, varázsló, árnyvadász, sárkánylovas vagy egy tisztességes évi jövedelemmel rendelkező úriember után vágyakozó kisasszony. Az olvasmányaim elrepítettek Nápolyba, Londonba, Afrikába, Tündérföldre vagy éppen Westerosba. Voltam ármánykodó, magabiztos, elveszett vagy mondjuk bátor is - néha ez mind egyszerre, néha meg nem.
És még persze, annyi minden...!
Számtalan életet megéltem már, és még fogok is - és nagyon remélem, hogy a blogom a jövöben is ugyanúgy fogja őrizni a lenyomatait ezeknek a képzeletbeli kiruccanásaimnak. Ám szerettem volna, ha ennél a tíz évnél egy kicsit megállnék, és visszatekintenék a hátrahagyott, ám azóta is dédelgetett kalandjaimra. Mert a sok megélt élet között vannak bizony olyanok, amelyek világítótoronyként állnak a kupacban. Amik meghatároztak, amik hozzámadtak valamit. Persze, a most közreadott listánál jóval több könyv van, amit rajongásig szerettem és szívesen emlékszek vissza rá, de úgy döntöttem, hogy szemöldök-összehúzósan szigorú leszek most, és csupán tíz könyvet fogok most felsorolni - minden évből egyet-egyet -, ami az olvasása közben beszippantott a világába, és utána napokig nem eresztett. Amelyek akkor is ott motoszkáltak bennem, amikor már rég elolvastam az utolsó sorokat is.
Nehéz döntés volt, különösen azokból az évekből választani, amikor száz fölötti volt az éves olvasásom - vagy azokból az évekből, amikor már teljesen tudatosan kezdtem nyúlni a könyvekhez. Oké, nem ragozom: mindegyik évből piszok nehéz volt a választás. Számos álmatlanul forgolódó éjszaka után, nagyon komoly, ceruzavég-rágcsálós átgondolással a hátam mögött, de végül megszületett a lista.
Szóval, íme tíz év könyves blogolásom tíz kiemelkedő olvasmánya!
Mindegyiket szívből tudom ajánlani. Bárkinek. Mindenkinek.
Neked, kedves Olvasóm!
2009
Gregory Maguire: A boszorkány
Blogolásom első évéről elmondható, hogy akkor kezdett el számomra kinyílni a szórakoztató irodalom, illetve a kortárs irodalom világa. Gregory Maguire regénye számomra nagyon újszerű volt, hiszen - emlékeim szerint - korábban sose olvastam semmiféle retellinget, ez volt az első találkozásom ezzel a műfajjal. A boszorkány L. Frank Baum híressé vált gyerekregénye, az Oz, a nagy varázsló történetét meséli újra a Gonosz Nyugati Boszorkány szemszögéből. Egy nagyon komplex történetről van szó, ami sok fontos témát érint ( úgy mint a kirekesztés vagy éppen a zsarnokság, a hatalom), és sok elgondolkodni valót hagy maga után. Ha Orwell disztópiáit kedveled és szereted, ha egy klasszikus történet egy újfajta szemszögből kerül bemutatásra, akkor bátran ajánlom ezt a könyvet. Anno az orosházi könyvtár "Veszíts el egy könyvet!" játéka kapcsán én ezt a könyvet ajánlottam fel elvesztésre - remélem, akik a játéknak köszönhetően hozzájutottak ehhez az Oz birodalmába vezető hátsóajtóhoz, végül elégedetten csukták be maguk mögött.
2010
Jasper Fforde: A Jane Eyre-eset
Képzeljünk el, egy olyan alternatív világot, ahol az irodalom
központi jelentőséggel bír. Olyannyira, hogy nem a vallási felekezetek
kopogtatnak az ajtódon, hanem irodalmi csoportosulások, akik arról
akarnak meggyőzni, hogy a Shakespeare-daraboknak ki is volt valójában a
szerzője. Vagy a speciális ügynökök nem drogok vagy más hasonló,
„hétköznapi” holmik után kutatnak, hanem hamisított regények, ellopott
kéziratok után.
Itt az igazi, velejéig romlott bűnöző nem plázákat vagy iskolákat
robbantgat, hanem könyvszereplőket gyilkol, hogy az olvasóknak ne legyen
többé örömük kedvenc regényükben. S Acheron Hades, e világ
legmegátalkodottabb bűnözője nem is kisebb karaktert szemel ki magának,
mint a mindenki által olyannyira kedvelt Jane Eyre -t… ám tervét nem
lesz olyan könnyű megvalósítania, mint hitte, mert egy olyan ügynökkel
találja szembe magát, akit nem ejtettek a fejére. Ő Thursday Next, aki
szabadidejében mellesleg szenvedélyes III. Richard rajongó és akivel
mindig ott van az Erő (vagy ha az nem is, de legalább a pisztolya
biztosan…)
Fforde univerzuma egyszerűen zseniálisan szórakoztató, Thursday Next
pedig azóta is a valaha volt legkedvesebb irodalmi mesterdetektívem. Ez az elképesztő irodalmi agymenés minden könyvmoly kedvenc olvasmányává válhat.
2011
Suzanne Collins: Az Éhezők Viadala
Ekkor már túlvoltam a Vörös Pöttyös YA regények tömkelegén - már persze viszonylagosan értve itt a tömkeleget - és ebben az évben egyáltalán nem vágytam hasonló jellegű olvasmányokra. Suzanne Collins trilógiáját nagyon sokáig kerülgettem emiatt, mert bár rengeteg pozitív véleményt olvastam róla, mégis YA mivolta visszatartott. Aztán végül csak elolvastam.
Együltő helyemben. Semmi más nem érdekelt abban a két napban, amíg a részeket olvastam, csak az, hogy mi lesz Katnissal és Peetával. Annyira addiktív volt, annyira mást adott, mint az eddigi YA olvasmányaim. Berántott magába ez a küzdelmekkel és kegyetlenségekkel teli világ, ahol a hepiend egyáltalán nem volt garantálva.
Idén fog megjelenni egy felújított kiadás az Agave jóvoltából, tervbe is vettem az újraolvasását. Kíváncsi vagyok, hogy vajon még mindig adná-e azt a fotelbe szegezős érzést. Mindenesetre így vagy úgy, de szerintem nagyon fontos könyv ebben a műfajban.
2012
Ernest Hemingway: Vándorünnep
Hemingway-be a Vándorünnep című könyvének köszönhetően szerettem bele. Alapvetően nem is hagyományos értelemben vett történet ez, sokkal inkább
impressziók gyűjteménye. Egy lapok közé zárt hangulat. Hemingway
végigkalauzol minket Párizs macsaköves, zegzugos utcáin, s közben
be-betérünk vele egy-egy kávéházba, hogy az irodalomról és a
művészetekről cseverésszünk pár neves és névtelen művésszel; vagy éppen
olyan ikonikus helyekre kísérhetjük el őt, mint a Shakespeare & Co.
könyvesbolt, amiről bátran kijelenthetjük, hogy a könyvszerető emberek
Mekkája. Az igazi bohémélet hangulata árad a sorok közül, amit olvasóként nehéz
feledni. Játszi könnyedséggel eleveníti meg azt a kort és azt a miliőt, amely
szinte bekúszik az ember bőre alá. Letisztult mondatain keresztül
felragyog a '20-as évek Párizsa, amely olyan sokszínű, olyan keserédes
és egyben olyan csodálatos, mint maga az ősz.
2013
Charles Dickens: Szép remények
Egy sok-sok éve magam előtt tologatott elmaradás volt, ami végül hihetetlenül kellemes csalódást okozott. Dickens nagyregényeitől valamiért mindig is féltem, hogy unalmas, poros és száraz a prózája - azok a fránya előítéletek! Ám itt jöttem rá, hogy ennél nagyobbat nem is tévedhettem volna. Dickens igenis nagyon vicces, a karakterei érdekesek és gyönyörűen építi fel a történeteit. Mrs. Havisham alakja még a mai napig sokszor eszembe jut, valahogy nem enged ez az időbe belefagyott nőalak.
A történet egyébként E/1 -ben van elbeszélve, mely hűen követi Pip kiművelődésének folyamatát, illetve mértékét: kezdetben az a tipikus egyszerű ember jelenik meg a lapokon, aki képtelen megérteni az urak és előkelő hölgyek kacifántos gondolkodásmódját - szerintem ennek a Pipnek a fogalmazásmódjában, reakcióiban vagy éppen csínytevéseiben rejlik a regény jó humora, legalábbis én ez idő alatt nevettem a legtöbbet. Az idők során ez az egyszerű Pip a szemünk láttára alakul át: nagyra törő vágyai, álmai miatt egyre inkább kezd kilógni környezetéből, egyre kevésbé ért szót velük. Jó ideig az egyszerű emberek és az előkelőségek közt tátongó hatalmas űrben létezik, a "már nem" és a "még nem" közti állapot kínzó bizonytalanságában, mire végül eljut oda, hogy olyan kacifántos gondolkodású, finom úriemberré válik, akit a regény elején megismert egyszerű Pip soha meg nem érthetett. Nagyon érdekes fejlődéstörténet, amivel érdemes megismerkedni.
A történet egyébként E/1 -ben van elbeszélve, mely hűen követi Pip kiművelődésének folyamatát, illetve mértékét: kezdetben az a tipikus egyszerű ember jelenik meg a lapokon, aki képtelen megérteni az urak és előkelő hölgyek kacifántos gondolkodásmódját - szerintem ennek a Pipnek a fogalmazásmódjában, reakcióiban vagy éppen csínytevéseiben rejlik a regény jó humora, legalábbis én ez idő alatt nevettem a legtöbbet. Az idők során ez az egyszerű Pip a szemünk láttára alakul át: nagyra törő vágyai, álmai miatt egyre inkább kezd kilógni környezetéből, egyre kevésbé ért szót velük. Jó ideig az egyszerű emberek és az előkelőségek közt tátongó hatalmas űrben létezik, a "már nem" és a "még nem" közti állapot kínzó bizonytalanságában, mire végül eljut oda, hogy olyan kacifántos gondolkodású, finom úriemberré válik, akit a regény elején megismert egyszerű Pip soha meg nem érthetett. Nagyon érdekes fejlődéstörténet, amivel érdemes megismerkedni.
2014
Caitlin Moran: Hogyan legyünk tökös csajok
A könyv, ami abban az évben végigsöpört a blogokon, és kapott hideget-meleget. Néha egészen szélsőséges reakciókat váltott ki a könyv az olvasóiból, ám én még ezzel együtt is azt mondom, hogy érdemes az elolvasásra. Pont ezért, mert elgondolkodtat, mert nem hagy maga után üres lapot. Caitlin Moran ebben - a magyarul elég szerencsétlen címet kapott - könyvében arról beszél, hogy milyen számára nőnek lenni, milyen utat járt be, amíg rátalált a saját nőiségére. Sok témát érint ebben a memoárjában, amiket nagyon erős - és vállaltan - szubjektív szűrőn keresztül ad elő számunkra. Morannel nem kell egyetérteni ezekben a kérdésekben, a legkevésbé sem. Viszont szerintem ezzel, hogy valakinek elolvassuk a saját nőiségének a történetét, akaratlanul is megfogalmazzuk a magunkét is ( "ez velem is pont így volt/van" vagy éppen "nálam ez teljesen máshogy volt..." ) - és szerintem ez a legfontosabb hozadéka ennek a könyvnek. Nem feltétlen Moran gondolatmenete, hanem az, amit eredményez bennünk. Mert igenis fontos, hogy nőként (de akár férfiként is) valamennyire tudatosítsuk magunkban személyiségünknek ezt a szeletét, ami a nemiségünkkel kapcsolatos. Mert sok mindent megérthetünk ezáltal önmagunkkal kapcsolatban.
2015
Jane Austen: Értelem és érzelem
Ó, Willoughby, te óriási tuskó! - kezdhetném akár így is a könyv bemutatását, hiszen Willoughby miatt rengetegszer dühöngtem a regény olvasása során. Persze, a legellenszenvesebb férfikarakter mellett Austen megalkotta Eleanor Dashwoodot, akit legalább annyira a szívembe zártam, mint Elizabeth Bennett kisasszonyt. Az Értelem és érzelem egy fantasztikus Austen-regény, ami azóta is komoly versenytársa nálam a Büszkeség és balítéletnek. Okos, ironikus és csipkelődő, mindemellett emlékezetes női karaktereket szerepeltet. Minden benne van, amiért egy Austen-regény jó lehet. Annyi mindent lehet rajta boncolgatni, a háttérben megbúvó nagy emberi tragédiákon keresztül a karakterábrázolás aprólékosságáig.
Ha éppen egy jó Earl Greyt iszogatsz, ne hagyd ki a kezedből ezt az Austen regényt (se)!
2016
Fredrik Backman: Az ember, akit Ovénak hívnak
Az év, amikor Backman jött, látott és győzött nálam. Ove története egyszerre szórakoztató és szívbe markoló. Backman könyve sok témát felkarol, úgy
mint a házasság, az elfogadás, a magány és annak feldolgozhatatlansága,
az el nem engedés és az emlékek súlyától egyre nehezedő élet.
Backman eszméletlen jól lavírozik az ember érzelmi skáláján, anélkül
hogy vattacukros vagy éppen érfelvágós fordulatokat venne a történet.
Pont úgy, ahogy lennie kell: egyszer sírunk, aztán meg szakadunk a
nevetéstől a könyv felett - igazi érzelmi hullámvasút. És bár soha nem hittem volna, most mégis azt írom, hogy ennek a könyvnek köszönhetően zártam a szívembe egy folyton morgolódós, kínosan szabálykövető vénembert.
Ove történetével szerintem mindenkinek meg kell ismerkednie, mert még a legkérgesebb szívet is megszelídíti.
2017
Elena Ferrante: Briliáns barátnőm
A Briliáns barátnőm a Nápolyi regények tetralógia első része,
amely két lány barátságát állítja középpontjába, illetve ezen keresztül
meséli el el életüket az 1950-es évek poros, színtelen Nápolyában. Elena
és Lila bár alapvetően nagyon különböznek egymástól, hatéves korukban
egy napon, amikor egymást támogatva elmerészkednek a rettegett Don
Achilléhez, barátságot kötnek egymással. Ez a kapcsolat azonban - talán
pont a különbözőségük miatt vagy csak a női kapcsolatok természetéből
adódóan - sose jut nyugvópontra. Mindig ösztökéli őket. Egyszerre
ébresztenek egymásban csodálatot, ugyanakkor mindig a másik fölé akarnak
kerekedni.
Ferrante prózája első pillantásra egyszerű, ám valahogy mégis ritmusos és zubog, akár egy soha nem nyugvó folyó. Ha egyszer az ember rálép az első sorokra, onnantól kezdve nincs megállás egészen az utolsó oldalig. Szeretem, hogy olyan sok komoly témát felölel ez a könyv, miközben mégse érezzük az olvasását súlyosnak. Ferrante Nápolya sokáig nem engedi olvasóját utána. A telep, Lila, a tenger, Elena... - valahogy beköltöznek az ember agyának hátsó traktusába.
2018
Christelle Dabos: A tél jegyesei
Abban az évben sok komoly olvasmányom is volt, akárcsak az Alias Grace vagy A szolgálólány meséje. Mégis Dabos sorozata az, amit ki kell emelnem mindközül, hiszen nagyon régóta nem ragadott úgy magával világ, mint akkor, amikor ezt olvastam. Szavak nincsenek rá, mennyire imádom ezt a skandináv steampunkos hátteret, ahogyan a komor és szűkszavú főkincstárnokot, Thornt is. Szeretem az összetettségét, ahogy azt is, ahogy a sztorit csűri-csavarja. Egy igazán igényes, izgalmas és kalandos történet ez, amit nem szabad kihagyni, ha olvasóként vonzanak az idegen világok.
12 megjegyzés:
Ez is szuper szülinapi bejegyzés lett :) Jó volt visszatekinteni veled ezeken a könyvekkel keresztül az elmúlt 10 évre - sokunk kedvenceit emelted ki. Ezek közül egyedül A boszorkányt nem olvastam; a többit igen, volt amit kb akkor mint te :)
Nagyon szépen köszönöm! <3
Ó, A boszorkányt majd olvasd, nagyon tudom ajánlani! Pont gondolkodtam rajta, hogy ha menni fog nekem ez a #haviegyujraolvasaskihivas , akkor bizony ez is benne lesz hamarosan, az tuti! Olyan sok minden homályban van már vele kapcsolatban, csak jelenetek, hangulatok, gondolatok maradtak meg bennem, meg persze az, hogy mennyire magával ragadt anno. Eh szóval, megérett az újraolvasásra! :)
Egyszer már beleolvastam, de nem tetszett az eleje és félretettem, pedig többetek miatt nekem is várólistás volt. Na majd lehet megpróbálom újra!
Kíváncsi lennék mit mondasz majd róla, ha újraolvasod! :)
Ó :( mondjuk, nekem is vannak ilyen könyvek, amik szinte mindenkinek tetszenek, és érthetetlen módon nekem meg nem :D
Idén szerintem sorra kerítem majd! :)
Na, most megint felkerült egy halom könyv a sohavégetnemérős kívánságlistámra. Igazából két könyv kivételével mindegyik érdekel – az a kettő is csak azért nem, mert már megvolt :D
A Jane Eyre esetre soha egy árva pillantást nem vetettem, azt hittem, hogy megint valami béna újraírás/folytatás vagy bármilyen más mellényúlás, de basszus, ez nagyon jó lehet! Köszi, hogy felhívtad rá a figyelmem. Az éhezők viadalát pedig még csak filmen láttam, de most az új kiadással elcsábítottak, úgyhogy nagyon kíváncsi leszek rá.
Jaj, pedig micsoda könyv!! Most olvastam újra - egyszer csak odajutok, hogy arról is írni fogok részletesebben :D -, és még mindig zseniális! Azt hiszem, a Cor Leonis által újrakiadott részek még kaphatóak, szerintem vétek lenne kihagyni :)
Az Éhezők Viadala szerintem filmen nagyon jó feldolgozás lett, nekem legalábbis nagyon jól hozta a könyv hangulatát. Az újrakiadást én is meg fogom venni (mert hát milyen szép már!! Angolul terveztem megvenni ezzel a borítóval eredetileg, de ha már jön magyarul... :) ) , mert "szerencsére" a megvételben csak az első részig jutottam korábban.
Hihi, örülök, ha sikerült pár könyvet hozzáadnom a végetnemérős kívánságlistádra :))
A tízből hat könyvet olvastam. Ezek közül Az éhezők viadala nekem is meghatározó volt, valamint a Briliáns barátnőm is. Utóbbi szerintem életem egyik könyve.
Igen, nekem is nagyon érik, hogy hasonló véleményre jussak Ferrante sorozatáról.
Örülök a közös pontoknak <3 :*
De jó kis nosztalgiavonat lett! :D És a bevezető is nagyon hangulatos! Na meg mennyi ismerős könyv! ;)
Remélem részt veszel az évtized könyvei ajánlásban is, ez ennek végülis egy mini verziója volt most :D Bár a megjelenési évre figyelni kell majd. Lobonál nézd meg. :)))
Az éhezők viadala újrázásra kíváncsi leszek!
Ove óriási kedvencem! ♥ És a Briliáns barátnőm is nagyon szuper volt, ahh, szóval vannak közös pontok! :)
Igen, a régi könyvesblogosoknak sok ismerős van a listában :) sőt... :D
Oh, hát persze, hogy részt veszek! Nagyon lelkes vagyok, már agyalgatok a saját listámon. :) A legutóbbinál nagyon kis pelyhes, friss könyvesblogger voltam ehhez, úgyhogy most nagyon örülök a lehetőségnek, hogy lehet rá jelentkezni :))
A közös pontok pedig olyan szuperek <3 Ovét ha jól emlékszem, közel azonos időben olvastuk is talán :))
Jeje, én is csináltam már listát, és most próbálom rövidíteni. ;)
Az a nehezebb része :D
Megjegyzés küldése